loading...
صفحه اصلی آرشیو تماس با ما
سيد تقي بازدید : 112 چهارشنبه 08 فروردين 1397 نظرات (0)
 1. معرفي برنامه ها و ترفندهاي تلگرام
 2. آیا دوباره تلگرام فیلتر می شود

آيا دوباره تلگرام فيلتر مي شود

تلگرام، شبكه‌اي اجتماعي كه اخيرا در ايران شبكه‌اي جنجالي شده است! اين شبكه اجتماعي موبايلي در ايران كاربران بسيار زيادي دارد و عملا در حال حاضر بسياري از افراد، ارتباطات خود را از طريق اين بستر انجام مي‌دهند اما در مقابل گويا مشكلاتي هم در بين ايرانيان ايجاد كرده است.

telegram

اين شبكه اجتماعي تاكنون سعي كرده با دولت ايران خود را همگام سازد (كه نمونه اين موضوع را در حذف استيكر‌هاي نامناسب مشاهده كرديم) ولي همچنان برخي محتواي نامناسب توسط برخي از كاربران تلگرام منتشر مي‌شود كه به هيچ وجه براي ساير كاربران اين شبكه مناسب نيستند

و همين موضوع باعث شده كه تلگرام تبديل به يك شبكه اجتماعي جنجالي در كشور شود. چندي پيش بود كه تلگرام اعلام كرد كه دولت ايران، دسترسي شهروندانش را به تلگرام محدود كرده است اما در واقع دليل اين موضوع اختلالات اينترنتي بود كه ظرف چند روز حل شد. اما بعد از اين موضوع دولت رسما دست به كار شد تا پاي تلگرام را به كار گروه مصاديق فيلترينگ بكشاند تا در خصوص آن تصميم گيري شود.

جلسه مذكور امروز برگزار شد و چشم تمام كاربران تلگرام به سوي آن دوخته شده بود كه نتايج كسل كننده‌اي از آن خارج شد. محمدعلي اسفناني اعلام كرد كه در اين جلسه به گفتوگو در خصوص نگراني‌هاي اين شبكه اجتماعي پرداخته‌اند اما چون تمام اعضاي اين كار گروه در جلسه حضور نداشتند، موضوع فيلترينگ تلگرام به جلسه بعدي اين كار گروه موكول شد. گفتني است كه جلسه بعدي، دو هفته ديگر انجام خواهد شد و در اين دو هفته همچنان كاربران مي‌‌توانند از تلگرام استفاده كنند.

كمتر از يك سال از جلسات كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه جهت تصميم گيري براي نحوه ادامه فعاليت تلگرام در ايران مي گذرد، جلساتي كه نتيجه حاصل از خروجي آن، گاهي خبر از مسدود سازي دائمي تلگرام را مي داد، شوراي عالي فضاي مجازي هم در جلسه اي به بررسي اين پيام رسان پرداخت جلسه اي كه در نتيجه آن قرار شد  تلگرام سرورهاي خود را به داخل ايران منتقل كند، هرچند پاول دوروف مديرعامل تلگرام گفت برنامه اي براي انتقال سرورهاي تلگرام به ايران را ندارد.

 

 


حالا عزت الله ضرغامي، عضو شوراي عالي فضاي مجازي با انتشار پستي در اينستاگرام، به طرح سوالي راجع به فيلترينگ پيام رسان تلگرام پرداخت و نظر خود را در اين خصوص بيان كرد.

ضرغامي نوشت:"فن آوري يا فناوري؟
مي‌گويند؛ قرار است تلگرام فيلتر شود. من تابحال چنين چيزي نشنيده‌ام و تصور نمي‌كنم كشور به سمتي رود كه پيام‌رسان‌هاي همراه با سرويس‌هاي مختلفي كه ارائه مي‌دهند و مردم با آن زندگي مي‌كنند دچار تهديد و تحديد شود. آنچه كه مهم است ارتقاء و گسترش اين سرويس‌ها براي كارآئي بيشتر و به حداقل رساندن آسيب‌هاي اجتماعي آن است كه آحاد مردم با آن موافق‌اند.
انتقال «سرور»هاي اين نرم افزار به داخل كشور و متقابلاً راه‌اندازي پيام‌رسان‌هاي داخلي با تنوع بيشتر خدمات و سرعت بالاتر و البته هزينه‌ي كمتر براي كاربران بايد از اولويت‌هاي دولت محترم باشد. برخي جريان‌هاي سياسي علاقه‌مندند تا از اين موضوع و موارد مشابه براي ايجاد دوقطبي‌هاي كاذب انتخاباتي استفاده كنند. بايد مراقب بود!
.
. ***پي نوشت***
.
متأسفانه در كشور بين «فن آوري» و «فناوري» خلط مبحث مي‌شود. مديران كم اطلاع، بيشتر به بخش «فن آوري» يعني جلب سخت افزار؛ دستگاه و امكانات و تجهيزات توجه مي‌كنند ولي كارشناسان و مديران فهيم و آشنا به موضوع، به دنبال «فناوري» يعني ايجاد دانش و مهارت و بسط و گسترش آن در اين حوزه هستند. معتقدم فناوريهاي نوين اطلاعاتي؛ بهترين شيوه براي روان سازي امور، پايين آوردن هزينه‌ها، ايجاد شفافيت و به معناي خاص مبارزه با فساد است.
امروز در مرحله گذار از برخي آسيب‌هاي قابل توجه اين فضا هستيم ولي با درايت و هوشمندي و برنامه‌‌ريزي صحيح مي‌توانيم به سلامت از آن عبور كرده و از منافع بيشمار آن بهره ببريم. معتقدم يكي از مسيرهاي حل مشكل اشتغال، تقويت و گسترش همين حوزه است. در اين مورد باز هم خواهم نوشت.

ارسال نظر بری ین مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
کد امنیتی
آمار سایت
 • کل مطالب : 11
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 67
 • باردید دیروز : 55
 • بازدید هفته : 243
 • بازدید ماه : 1,661
 • بازدید سال : 9,006
 • بازدید کلی : 19,239